Bir huzur mevsimi

Arabanın İcadı ve Henry Ford

0

Arabanın Bulunması

Otomobil icat edildikten ve Ford otomobili kitlesel nüfusa ulaştırdıktan sonra, fabrikalardaki emek gücü katlanarak arttı.

Ford, 1903’te Ford Motor Company‘yi kurduktan sonra, o andan itibaren ulaşım tarihini değiştiren bir otomobil serisini başlattı. Şirket, kara yollarında devrim oluşturan, mesafeleri tek bir yolculukla bitiren otomobiller üretmeyi başardı. Artık Ford üretim sürecini hızlandırmanın yeni bir yolunu bulması gerekiyordu – hız da güç demektir! Arabanın İcadı ve Henry Ford

Henry Ford, fabrika üretim süreci ve metal kalıplama gibi endüstriyel işlerinde uzmanlaşma nedeniyle işlemlerin nasıl önemli ölçüde değiştiğini fark etti. Bir işletmenin ihtiyaç duyduğu her şeyde bir tek kişinin uzman olamayacağını fark etti. İşler en iyi diğer insanlarla koordinasyon yoluyla yapılabilir olduğunu anlamıştı artık.

Ford, bu gezegendeki her yetenekli insanı uzmanlaştırmak yerine güçlerimizi kullanmak için karmaşık makineler kurarsak dünyamızın çok daha verimli olacağını düşünüyorum. Teknolojik gelişmeler, Henry Ford’un yüzlerce yıl önceki düşüncelerini anlamamızı sağladı.

henry Ford
Henry Ford

Henry Ford, ülke genelinde insan ve mal taşıyan at arabalarından memnun değildi.

Model T fikrini bulmadan önce, Fransa’yı ziyaret etmiş ve orada La Renault’nun posta yoluyla ödeme yapan sahibiyle buluşmak için seyahat ettiğini görmüştü. La Renault’nun modeli Amerika’da gördüklerinden daha iyiydi, bu yüzden kendi araçları  için daha iyi bir makine yapımı araba yapmaya motive etti.

Saint Paul P&Q Company, 1903’te yeni, markasız bir Model T üretip sattı; bu, Henry Ford’un uygun bir maliyetle standart otomobiller üretecek kadar büyük bir makine yapma fikrini uyandırdı.

Henry Ford, zamanının ilerisindeydi. İnovasyon alanında pek çok fikri vardı ve bunları sessiz çoğunluğu etkilemek için kullanmayı planladı. Kendisine “Nefret Tüccarı” ve “Barış Napolyonu” gibi isimler takıldı.

Henry Ford’un operasyonu kısmen araştırma laboratuvarı, kısmen üniversite gibi görünüyor. Orada deneyler yaptı ve toplumun çarklarını yeni bir yöne çevirecek keşifler için el yordamıyla çalıştı. Arabanın İcadı ve Henry Ford

Ford, otomobillerin büyük kitle için çok pahalı olduğunu biliyordu; sonuç olarak, fabrikasında uygulanabilecek olası maliyet düşürme yöntemlerini araştırmak için ülkeyi gezmeleri için iki düzine mühendis gönderdi.

1913’te Ford daha güçlü bir sistem motorunu piyasaya sürdü ve 1914’te hem üretim çıktısı hem de kar paylarıyla Amerika’nın en iyi otomobil üreticisi oldu.

Arabanın icadında Henry Ford’un rolü

Henry Ford, arabayı bulduğu için tarihin en etkili mucitlerinden biridir.

Henry Ford, Amerikalı bir sanayiciydi. Amerika Birleşik Devletleri’nin seri üretim sistemini kurması, dünyanın en zengin adamlarından biri olması ve ülke çapında çok büyük bir endüstriyi yönetmesiyle ünlüdür. Arabanın İcadı ve Henry Ford

Araba, Henry Ford’un ilk büyük icadıydı. Ama nasıl oldu?

Araba, insan hizmetine doğrudan ihtiyaç duymayan, dörtte üçü veya daha fazla beygir gücüne sahip, kendi yakıtlı, hafif bir araç hayal edene kadar Ford’un sadece rüyalarında gelişiyordu.

Henry Ford, “atsız araba” fikrini kaçıramadı; bırakamayacağını biliyordu. Otomobil, tekelci bir iş hayvanı olarak başladı ve şimdi modern yaşamın önemli bir parçası oldu. – bu, asla gerçekleşmeyeceği unutulmaya değer bir yenilik.

Ford Motor Company
Ford Motor Company

Endüstrinin babası olan Ford, bir mühendis, mucit ve iş adamıydı. Ford Motor Company, dünyanın en büyük otomobil üreticisi haline geldi. Ford, üretim hatlarını, bazı montaj hattı işçilerinin iş için eşit olmadıklarını kanıtladığından, arabaların tutarlı bir şekilde aynı planlara göre inşa edilmesi için kurdu. Arabanın İcadı ve Henry Ford

Ayrıca Ford, “Siyah olmak şartıyla, istediğiniz renkte ürününüzü yapmanızı istiyoruz” şeklindeki çok ünlü bir mottoyu takip ettiği için vizyoner bir şirket olarak kabul edilmektedir.

Şimdilerde gülünç görünebilir ancak bu Henry Ford‘un seri üretim sisteminin ayrılmaz bir parçasıydı ve bunun arkasında iyi bir neden vardı: Giysiler, ağır hizmet yerine çoğunlukla pamuk ve ketenden yapıldıkları için kumaş araba koltukları veya döşemelerine göre daha çabuk yıpranırlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.